اخبار مذهبي
 

به مناسبت فرا رسيدن سالروز رحلت حضرت فاطمه معصومه(س) و با توجه به اينكه وجود مقدس آن حضرت(س) در سهر قم منشاء بركات و خيرات بسيار شده است روايات آخرالزماني اهل بيت(ع) درباره اين شهر و اهلش مرور مي شود.

آيت الله نجم الدين طبسي، مولف و پژوهشگر مهدوي در كتاب «نشانه هايي از دولت موعود» در رابطه با نقش شهر قم در آخرالزمان چنين مي نويسد: آنگاه كه جامعه بشري به سوي انحطاط و تباهي پيش مي رود، روزنه اميدي نمايان مي گردد و مردمي پرچمدار نور در دل آن تاريكي ها مي گردند، شهر قم در آخرالزمان اين نقش را به عهده دارد.

روايات بسياري وجود دارد كه اين شهر مقدس و انسان هاي وارسته آن را- كه وجود خود را از چشمه زلال مكتب اهل بيت(ع) سيراب كرده اند و رسالت ابلاغ پيام را به عهده گرفته اند- مي ستايد.

خداوند ولايت و دوستي ما را با طينت و سرشت آنان آميخته

امامان معصوم عليهم السلام سخنان گوناگوني درباره شهر قم و نقش آن در نهضت فرهنگي زمان غيبت امام زمان عليه السلام دارند كه به برخي از آنها اشاره مي كنيم. از برخي روايات استفاده مي شود كه قم و اهل آن رمز و الگوي تشيع و ولايت هستند. از اين رو، هر كس را كه مي خواستند دوست دار اهل بيت و علاقمند به آنان معرفي كنند او را قمي خطاب مي كردند.

صفوان مي گويد: روزي نزد ابالحسن امام كاظم عليه السلام بودم و سخن از مردم قم و علاقه و ميل آنان به حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه به ميان آمد؛ امام هفتم(ع) فرمودند: «خداوند آنان را رحمت كند و از آنان خشنود باشد؛ در ميان شهرها و كشورها، آنان نيكان و نخبگان شيعيان ما هستند. خداوند ولايت و دوستي ما را با طينت و سرشت آنان آميخته است.»

از اين روايت استفاده مي شود كه ائمه معصومين شهر قم را پايگاه عاشقان اهل بيت و حضرت مهدي عليه السلام مي دانسته اند و شايد دري از بهشت كه به شهر قم اختصاص دارد باب المجاهدين يا باب الاخيار(درب نيكان) باشد چنان كه در روايت نيز به اهل قم، نيكان شيعه گفته شده است.

 خداوند در هر زمان انسان هايي دارد كه بر ديگران حجت مي باشند و چون آنان در راه خدا قدم برداشته براي اعتلاي كلمة الله مبارزه مي كنند خداوند ياور آنان خواهد بود و شر دشمنان را از آنان دور مي كند. در زمان غيبت امام عصر عليه السلام قم و مردم آن بر ديگر انسان ها حجت هستند.گرفتاري و مشكلات از قم و مردمش به دور است

امام صادق عليه السلم مي فرمايند: «گرفتاري و مشكلات از قم و مردمش به دور است و روزگاري خواهد رسيد كه قم و مردم آن حجت بر همه مردمان باشند و آن هنگام در زمان غيبت قائم(عج) ما تا به هنگام ظهور حضرتش مي باشد و اگر چنين نبود زمين اهلش را فرو مي برد.به يقين فرشتگان، گرفتاري ها را از قم و مردمانش دور مي كنند و هيچ ستمگري قصد قم را نمي كند مگر آن كه خداوند كمرش را مي شكند و او را گرفتار درد، مصيبت يا دشمن مي گرداند. خداوند نام قم و مردم آن را از ياد ستمگران مي برد؛ چنان كه آنان خدا را فراموش كرده اند.»

يكي ديگر از موارد قابل توجه در روايات اين است كه شهر قم در روزگار غيبت به عنوان مركزي براي رساندن پيام اسلام به گوش مستضعفان زمين درخواهد آمد و عالمان و دانشمندان ديني آن، حجتي بر جهانيان خواهند شد.

امام صادق عليه السلام در اين باره مي فرمايند: «به زودي شهر كوفه از مومنان تهي مي گردد و علم و دانش از آن جا رخت بر مي بندند و چون ماري كه در گوشه اي چنبره زده است، محدود مي گردند و از شهري كه آن را قم مي نامند، ظهور مي كنند و آن جا پايگاه علم و فضيلت و معدن دانش و كمال مي گردد؛ به گونه اي كه روي زمين هيچ مستضعف (فكري) نمي ماند كه از دين آگاهي نداشته باشد؛ حتي زنان پرده نشين؛ واين زمان، نزديك به زمان ظهور قائم ما خواهد بود.

خداوند قم و مردمش را جانشين حضرت حجت قرار مي دهد و اگر چنين نبود زمين اهلش را فرو مي برد و حجتي بر زمين نمي ماند. بنابراين علم و دانش از شهر قم به شرق و غرب جهان سرازير مي شود و حجت بر جهانيان تمام مي گردد؛ به گونه اي كه هيچ شخصي نمي ماند كه دين و دانش به او نرسيده باشد و آن گاه حضرت قائم عليه السلام ظهور مي كند و عذاب الهي بر كافران به دست آن حضرت(عج) فرود مي آيد؛ زيرا خداوند از بندگان انتقام نمي گيرد مگر هنگامي كه حجت بر آنان تمام شده باشد.» در روايت ديگري آمده:«اگرمردم قم نبودند دين از بين مي رفت.»

آنان اهل ركوع سجود، قيام و قعودند؛ خدا گناهانشان را به حسنات مبدل مي سازداز برخي روايات فهميده مي شود كه ائمه معصومين عليهم السلام شيوه عالمان قم را مورد تاييد قرار داده اند. امام صادق عليه السلام دراين باره مي فرمايند: «بر فراز قم فرشته اي است كه دو بال خود را بر آن به حركت در مي آورد و هيچ ستمگري به آن قصد سوئي نمي كند؛ مگر آن كه خداوند او را همانند نمك در آب ذوب مي كند.»

حضرت(ع) آن گاه به عيسي بن عبدالله قمي اشاره كرد و فرمودند: «درود خداوند بر قم! پروردگار جهان سرزمينشان را از باران سيراب و بركاتش را بر آنان نازل مي گرداند و گناهانشان را به حسنات مبدل مي سازد. آنان اهل ركوع سجود، قيام و قعودند؛ چنان كه آنان فقيه دانشمند و اهل درك و فهم هستند. آنان اهل درايت و روايت و بينش و عبادت كنندگان نيكي هستند.»

همچنين آن امام(ع) در پاسخ شخصي كه گفت: مي خواهم از تو چيزي بپرسم كه كسي پيش از من نپرسيده باشد و پس از من نخواهد پرسيد مي فرمايند: «شايد مي خواهي از حشر و نشر سوال كني؟» گفت: آري، سوگند به آن كه محمد صل الله عليه وآله را  بشارت گر و هشدار دهنده مبعوث كرد.

حضرت(ع) فرمودند: «حشر همه مردمان به سوي بيت المقدس است؛ مگر بقعه اي در سرزمين جبل كه آن را قم مي نامند و آمرزش الهي شامل حالشان مي گردد.» آن مرد در حالي كه نيم خيز مي شد گفت: اي فرزند رسول خدا(ص)! آيا اين اختصاص به مردم قم دارد؟ امام(ع) پاسخ دادند: «آري؛ آنان و هر كس كه هم عقيده ايشان باشد و سخن آنان را بگويد.»

بازدید:


امتیاز:
 
[ ۳ بهمن ۱۳۹۵ ] [ ۰۷:۵۳:۲۴ ] [ jafar ] [ نظرات (42051) ]
درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب